Festiwal Blues Express już 10 lipca - posłuchaj prawdziwego bluesa!

Festiwal Blues Express już 10 lipca - posłuchaj prawdziwego bluesa!

7 lipca 2021, 13:00

Podobnie jak w latach ubiegłych, w sobotę 10 lipca 2021 r. o godz. 13.24, z Dworca Głównego w Poznaniu odjedzie szynoblues Kolei Wielkopolskich na muzyczny XXIX Festiwal Blues Express do Zakrzewa.

Bilety 

Bilety na pociąg najłatwiej kupimy albo w kasach Dworca Głównego w Poznaniu, albo na stronie https://bilet.wielkopolskiebilety.pl/ (bilet normalny- tam 65 zł, tam i powrót 100 zł); natomiast wejście na wszystkie koncerty jest bezpłatne.

Zobacz jak było w 2020 roku

 

Program imprezy 

Festiwal rozpoczyna się dzień  wcześniej 9 lipca 2021 r. o godz. 19:00 w Zakrzewie koncertem w wykonaniu zespołów: Kłusem z Bluesem oraz Wild Flame. Sobotni wyjazd z Poznania poprzedzi o godz.12.00 koncert, odbywający się na peronie 5, kapeli bluesowej  Swingin’ Bobby. Podobne koncerty odbędą się też na stacjach w Pile i Zakrzewie. W Pile od godz. 14:00 grać będzie Falkenblues, a w Zakrzewie pasażerów bluesowego pociągu przywita zespół Kłusem z Bluesem. Podczas jazdy pociągu grać będzie trio Hardy/Wiśniewski/Chołody, niemniej organizatorzy spodziewają się, że wzorem ubiegłych lat ,wśród pasażerów znajdzie się wielu muzykujących na akustycznych instrumentach, i właśnie to spontaniczne granie uatrakcyjni wszystkim całą podróż, zachowując jej bluesowy klimat.

 [img:1]

W Zakrzewie, na festiwalową publiczność, przybywającą nie tylko bluesowym pociągiem, czekają dwie sceny – scena przy fontannie w godz.16:00-18:30 oraz na zakrzewskim stadionie od godz. 19:00. Przy fontannie zagrają goście z Norwegii – zespół Small Town Orchestra. W koncercie finałowym wezmą udział goście z Łotwy-  Latvian Blues Band oraz  z Niemiec – Bonita & The Blues Shacks; Polskę reprezentować będzie utytułowany zespół J.J. Band. O godz. 23:30 Blues Express ruszy w dwugodzinną drogę powrotną do Poznania, odwożąc część uczestników festiwalu. W niedzielę 11 lipca organizatorzy zapraszają na godz.16.00 na bluesowy piknik w ogrodzie Domu Polskiego w Zakrzewie z udziałem zespołów: Bydgoscy Bluesmani, Blues Flowers i Blues Menu.

Blues Express ma już prawie trzydziestoletnią tradycję. W imprezie bierze udział nie tylko społeczność lokalna, mieszkańcy regionu, fani bluesa, ale także turyści i wczasowicze znad okolicznych jezior. Blues Express jest pierwszym festiwalem na świecie, który w tak oryginalnej i atrakcyjnej formie prezentuje bluesa. Koleje Wielkopolskie są partnerem tego wydarzenia, Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Natomiast organizatorem tej niezwykłej letniej imprezy jest Dom Polski w Zakrzewie, w miejscowości  położonej  wśród lasów i jezior na północy woj. wielkopolskiego, przy linii kolejowej Piła – Chojnice.

[img:2] 

Nieco więcej o festiwalu...

Zakrzewo to niewielka wieś położona na Krajnie wśród lasów i jezior na północy woj. Wielkopolskiego, przy linii kolejowej Piła – Chojnice. Właśnie to malownicze położenie i wymierająca z roku na rok linia kolejowa zainspirowało powstanie Festiwalu Blues Express. 

Istota i najważniejszy element całego festiwalu to przejazd specjalnego pociągu parowego, który ma na celu nie tylko doskonałą zabawę, ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych z bardzo, kiedyś, ważnym szlakiem kolejowym. 

Festiwal Blues Express to unikalne w swej formie prezentacji bluesa przedsięwzięcie. To współczesna, atrakcyjna realizacja idei muzycznej podróży koleją, zawarta w głębokiej historii bluesa i jego rozprzestrzeniania się poza Południem Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał. Pomysłodawcą i dyrektorem tego organizowanego przez Dom Polski w Zakrzewie festiwalu jest Henryk Szopiński.  

Blues Express startował jako edukacyjna warsztatowa impreza upowszechniająca wiedzę o bluesie i sposoby jego recepcji. Stworzył i oferuje interesującą propozycję bycia razem podczas wspólnej zabawy z bluesem, blues-rockiem czy rhythm and bluesem. Występowali na nim muzycy z Polski oraz Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Austrii, Szwecji, Niemiec i Białorusi.

W latach 1993 – 2000 Blues Express wyruszał z Piły i kończył bieg w Zakrzewie by po kilku godzinach nocnego koncertu nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie, wrócić nad ranem, ze zmęczonymi pasażerami do Piły. Koncerty bluesowe odbywały się wówczas na czterech dworcach PKP w Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Od 2001 roku Blues Express startuje w Poznaniu i przemierzając Północną Wielkopolskę, z koncertami na siedmiu dworcach PKP (Poznań, Rogoźno, Chodzież, Piła, Krajenka, Złotów, Zakrzewo) dojeżdża do Zakrzewa, by niezmiennie od lat czekać na bluesowych pasażerów, do godzin rannych, biorących udział, w koncercie finałowym nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie. 

W imprezie bierze udział nie tylko społeczność lokalna, mieszkańcy  regionu, fani bluesa, dobrej muzyki z Polski i zagranicy, ale również miłośnicy starych parowozów i kolejnictwa, turyści i wczasowicze znad okolicznych jezior. Od wielu lat jest to jeden z większych festiwali bluesowych w Polsce, gromadzący kilkutysięczną publiczność. Blues Express to 150 kilometrów bluesa na torach, impreza o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym.


Niemal od początku festiwalu portal Infomusic z dumą patronuje temu wydarzeniu 

 

Copyright © INFOMUSIC 2016

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz