Test: Epiphone Prophecy Extura Yellow Tiger Aged Gloss

Adrian Palusiński 3 marca 2021, 10:05 LAUDA AUDIO
Epiphone Prophecy Extura Yellow Tiger Aged Gloss4.100 zł

[img:1:R]Seria instrumentów “Prophecy” firmy Epiphone znana jest miłośnikom cięższych brzmień. Zapisała się w pamięci gitarzystów ze względu na nietypowe materiały i wyposażenie wykorzystane w jej produkcji. Mimo zdecydowanych nawiązań w gitarach z tej linii do klasycznych protoplastów, projekty zostały zmodernizowane i dopasowane do potrzeb nowoczesnego muzyka. Tak jak poprzednia edycja tej serii, tak i jej nowa odsłona składa się z trzech modeli opartych na najbardziej znanych konstrukcjach gibsona używanych w szerokopojętym rocku i metalu – Les Paul, SG oraz Explorer.

Prezentowany przez nas instrument to Epiphone Prophecy Extura w kolorze Yellow Tiger Aged Gloss. Jak nazwa może sugerować, kształt instrumentu leży gdzieś pomiędzy Explorerem, a znaną z poprzedniej iteracji serii, Futurą. Wyjątkowo agresywny kształt Futury, został nieco złagodzony, stając się bardziej klasyczny – zachowując przy tym wspaniały dostęp do progów w najwyższych pozycjach. Korpus instrumentu wykonany jest z mahoniu, z bardzo ładnym fornirem z klonu płomienistego AAA na topie, a wykończony jest w lakierze „Aged Gloss” - co w praktyce oznacza bardzo przyjemne, satynowe, jakby nieco „zużyte” wykończenie.

 

Zobacz test video Epiphone Prophecy Extura Yellow Tiger Aged Gloss & Flying V Black Aged Gloss:

 

Gryf gitary, standardowo dla Gibsona i Epiphone wykonany jest z mahoniu z fantastyczną hebanową podstrunnicą, progami jumbo oraz markerami z masy perłowej i abalonu. Profil gryfu to slim taper. Na uwagę zasługuje świetnie wyprofilowane łączenie gryfu z korpusem, przywodzące na myśl konstrukcje neck-thru-body – nie ma żadnego widocznego łączenia/pięty, dzięki czemu granie na wysokich progach to czysta przyjemność.

Osprzęt Extury to największa zaleta tego instrumentu. Zaczynając od główki, na której znajdują się blokowane klucze Grover Rotomatic, przez wspomniane wcześniej progi jumbo, Mostek, strunociąg i gałki w kolorze szczotkowanego niklu, kończąc na najważniejszym aspekcie – pickupach stworzonych specjalnie do tej serii – wersji Fishman Fluence specjalnie dla Epiphone.

 

[img:2]

[img:7]

 

Pickupy to zdecydowanie mocna strona tego instrumentu – jak każdy fluence mają dwa voicingi, w tym wypadku Classic PAF (Burstbucker) oraz Hot Modern Humbucker - każdy, z nich można rozpiąć za pomocą potencjometrów typu push-pull, w ten sam sposób dostajemy się również do różnych voicingów. Fishman fluence to zupełnie odmienna, innowacyjna konstrukcja w porównaniu do dotychczas produkowanych przetworników, dzięki czemu niegroźne nam jakiekolwiek szumy, a brzmienia przywodzą na myśl raczej klasyczne humbuckery niż aktywne pickupy, szczególnie w przypadku ustawienia typu „PAF”.

Podsumowując - Epiphone Prophecy Extura Yellow Tiger Aged Gloss to instrument na poziomie dotychczas niespotykanym w ofercie firmy Epiphone, wykonany z najwyższej jakości komponentów – zarówno jeśli chodzi o drewno, jak i osprzęt. Moim zdaniem najlepiej sprawdzi się w klimatach od rocka do metalu, ale jego możliwości brzmieniowe są tak ogromne, że ograniczeniem tak naprawdę pozostaje wyobraźnia użytkownika.

 

[img:3]

[img:9]

 

[img:8]

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Korpus: Mahoń
 • Top: Klon wzorzysty AAA
 • Gryf: Mahoń, asymetryczny Slim Taper
 • Podstrunnica: Heban, radius 12"
 • Ilość progów: 22
 • Skala instrumentu: 628 mm / 24.72"
 • Przetworniki: HH, Fishman Fluence Proprietary,
 • Potencjometry: 1x volume, 1x tone, 3 way selector, Push/Pull Tone oraz Volume
 • Most: Tune-O-Matic Locktone
 • Klucze: Grover Rotomatic, blokowane
 • Wykończenie osprzętu: Brushed Nickel
 • Kolor: Yellow Tiger Aged Gloss

 

 

Zobacz także: Test Epiphone Prophecy Flying V Black Aged Gloss

[img:5]

 

Gdzie kupić?

Epiphone Epiphone www.epiphone.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Epiphone rozwiń listę sklepów

Copyright © INFOMUSIC 2016

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz